Süstamatk Võhandu jõel 19 eur täisk.

Õpilastele 10 eur. inim.

Kui soovite aktiivselt ja põnevalt oma vaba aega sisustada, siis üks võimalus selleks on süstamatk Võhandu jõel.

Täispikk ühe päevane pikim süstamatk kulgeb mööda kaunist Võhandu jõge, läbides ka Võhandu jõe ürgoru ja maastikukaitseala. Võhandu on oma 156 kilomeetriga pikim jõgi Eestis. Meie poolt pakutava matka pikkus on 23 km. Ajaliselt kestab matk 6-7 tundi, sõltuvalt sõudmise kiirusest ja matka vältel tehtavatest puhkepausidest.

Süstamatka alguspunkt asub Paidra – Tsolgo maanteel asuva silla lähistel. Kõigepealt jagatakse välja varustus: süst, aerud, päästevestid.

Seejärel teeb matkasaatja kohapeal instruktaasi, mille käigus õpetatakse kuidas veepeal süsta ja aerudega hakkama saada.

Räägitakse lähemalt ka süstamatka puudutavatest küsimustest. Vastavalt kliendi soovile tuleb matkasaatja teiega süstamatkale kaasa. Kindlasti toimub matka turvamine kallastel, kärestikulistel kohtadel. Alkoholi tarvitanud kliente süstamatkale ei lubata.

Süstamatka teekond on meil jagatud kolmeks etapiks.

1. etapp Paidra – Leevi

Nagu eespool mainitud alustame süstamatka Paidra silla lähistelt, mis asub Paidra – Tsolgo maanteel. See osa matkast kulgeb üldiselt rahuliku vooluga vees. Kive on vähe ja kohati võib ette jääda mõni vette langenud puu. Matkalõigu pikkus on 10 km ja kestab umbes 2 – 2,5 tundi. Selle osa matkast lõpetame Leevil, kus peab süstad veest välja tooma. Võimalik teha puhkepaus ja matka seltskond taas kokku saada.

2 etapp Leevi – Süvahavva

Teist osa süstamatkast alustame Leevi elektrijaama väljavoolu kanalist. See on süstamatka kõige põnevam ja ka raskem osa. Vee vool on oluliselt  kiirem, sest jõe langus on 1,7 meetrit kilomeetri kohta. Vee sees peidus rohkesti kive .

Sellel matkalõigul asub mitu vesiveski kärestikku ning hulgaliselt liivapaljandeid, mida kutsutakse müürideks. Suurimad neist on: Põdramüür (16,2 meetrit kõrge), Viira veski müür (16,5 meetrit kõrge), Sõjatare, Kalmatumüür.

Veskikärestikud: Lauri veski, Kassi veski, Viira veski ja Viia veski. Süstamatka pikkus 8 kilomeetrit, aega läbimiseks kulub umbes 2 tundi.

3 etapp Süvahavva – Reo sild

Kolmas, ühtlasi viimane osa süstamatkast kulgeb taas rahulikuma vooluga vees. Kõrgete liivapaljandite asemel näeme kaldal metsatukkasid ja heinamaad. Matka lõpetame Reo silla vahetus läheduses, mis asub Põlva – Värska maanteel. Vees väljume jõe paremale kaldale. Läbitav matkalõik on 5 kilomeetrit pikk, aega kulub umbes 1,5 tundi.

Kommenteerimine on suletud